Филипче: Најголем дел од заболени се заразени на семејни прослави, се предлага полициски час од 22 до 05 часот

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Се покажа дека најголем број од заболените се всушност заболени на семејни и други собири, истакна на денешната прес коференција министерот за здравство Венко Филипче.

 

„Цела недела се правеа тестирањеа во кризните региони, бројките се резултат на тоа, таквото таргетирано тестирање беше рана дијагностика за навремена изолација на сите контакти кои се носители на вирусот. Се покажа дека најголем број од заболените се заразени на семејни прослави, па со ваквата стратегија ги изолиравме сите контакти на заболените. Полицискиот час за викендов дозволи брзо тестирање, има подобра соработка со граѓаните, епидемиолозите побрзо пристапија и тестираа“, рече Филипче.

 

Според него, огромен процент од новозаразените се со лесна клиничка слика или асимптоматски.

 

Филипче рече дека непочитувањето на мерките доведе до вториот бран на заразени, но и дека на утрешната седница на Влада ќе се дискутира за евентуална рестрикција на движењето, односно доставен е предлог за полициски час од 22 од 05 часот.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video