Бремена докторка на пораѓање криела дека има свекор со ковид-19

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Бремена докторка викендов отишла да се пораѓа на Гинеколошката клиника во Скопје, без притоа да извести дека има свекор кој е заболен од ковид-19. Била сместена во соба со уште две родилки, во дел од одделението каде се примаат пациенти кои не се заразени со коронавирус.

 

По некое време докторката ја препознала колешка, која на вработените на Клиниката им открила дека родилката има позитивен на ковид-19 во семејството. Кога и било кажано дека мора да направи тест за корона, докторката заминала да се породи во приватна болница.

 

По породувањето развила симптоми, по што била тестирана и излегла позитивна на ковид-19, поради што е префрлена во одделот за изолација на Инфективната клиника во Скопје. Во изолација се и двете пациентки со кои првично била сместена докторката, како и три медицински сестри. Но во изолација се и 15 медицински лица од приватната болница.

 

Во врска со овој случај се очекува да се изјасни и Лекарската комора.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video