1.143 прекршувања на мерката за носење на заштитна маска, 905 лица се пратени во изолација, а 120 потпишале самоизолација

 

 

И понатаму не се почитува мерката за носење на лична заштитна маска, поради што во изминатото деноноќие регистрирани се 1.143 прекршоци, информираат од Министерството за внатрешни работи.

 

Исто така, се зголемува и бројот на оние кои одат во изолација или самоизолација. Во изминатото деноноќие 905 лица добиле решенија за изолација, а 120 лица пак потпишале изјави за самоизолација.

При контрола на лица во изолација и самоизолација полицијата не евидентирала лица кои не ги почитувале овие мерки.

 

Во моментов во државата има 3.239 заразени со ковид-19, а како активни се водат 1.424 лица. Од вирусот починаа 157 граѓани, а 1.658 закрепнаа.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.