ВИДЕО – Стојкоска: Доследно да ги почитуваме мерките за лична заштита, заедно можеме и ќе го победиме вирусот

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Од нашата дисциплина во почитувањето на мерките за заштита на личното и јавното здравје, зависи колку долго ќе трае битката против коронавирусот, изјави на денешната прес конференција Мартина Стојкоска, портпарол на ОО СДСМ – Прилеп.

 

Прес конференцијата ја пренесуваме во целост.

 

 

„Влегуваме во клучниот период од борбата против коронавирусот. Ова е моментот кога сите треба да дадеме максимум за да се воспостави контрола врз вирусот.

 

Да не забораваме дека вирусот е тука и е опасен, иако е јасно дека неговата вирулентност опаѓа, затоа што во последниот период многу мал број граѓани имаат симптоми од заразата.

 

Сега е најважно, секој од нас, без исклучок, постојано и доследно да ги почитува мерките за заштита од вирусот Ковид-19

 

Да носиме маска или друга заштитна опрема, со која ќе ги заштитиме носот и устата. Да одржуваме физичка дистанца од луѓето околу нас и да не се групираме. Да вршиме редовна дезинфекција во домовите, а особено на работните места и површини.

 

Мораме да ги почитуваме овие мерки. Но, и да им укажеме на нашите роднини, пријатели, колеги дека и тие треба да го прават истото.

 

Само на овој начин ќе го заштитиме сопственото, но и здравјето на нашите најблиски.

 

Во периодот којшто е пред нас, вака ќе пазариме, ќе одиме на работа, ќе ги посетуваме кафулиња, рестораните и ќе можеме да функционираме. Ако строго се почитуваат мерките за заштита, тие даваат резултат.

 

На истиот начин, според мерките и протоколите за заштита од коронавирусот , можеме да имаме безбеден и успешен изборен процес.

 

Избори на кои ќе го вратиме легитиметот на институциите и уште подобро ќе се справиме со економските и здравствените последици од вирусот.

 

Заедно можеме и ќе успееме!“, кажа Стојкоска.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video