Ќучук: Политичките чинители во Северна Македонија да се договрат за датум за избори

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Известувачот за Северна Македонија во Европскиот парламент, Илхан Ќучуќ, ги повика партиите во земјава да изнајдат заеднички прифатлив датум за избори.

 

„Сметам дека сите политичките чинители во Северна Македонија треба да најдат датум за изборите. Најважно е да се организираат слободни, фер и инклузивни избори во согласност со законската рамка и уставните рокови. Организацијата на изборите треба да биде во согласност со здравствените безбедносни протоколи. Се надевам дека што поскоро ќе видиме целосно функционални институции за да може да се справат со ковид-19 и претстојните преговори со ЕУ“, напиша Ќучук на Твитер.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video