1.022 прекршувања на мерката за носење на заштитна маска во последното деноноќие

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Во последното деноноќие, Министерството за внатрешни работи поднело 1.022 прекршочни пријави за граѓани кои не носеле заштитна маска на лицето.

 

Од 1 мај наваму, мерката за носење за заштитна маска прекршочно се санкционира согласно пропишаните казни во Уредбата на Владата на РСМ.

 

Во изминатото деноноќие евидентирани се две лица кои не ја почитувале мерката за изолација и самоизолација. На територија на државата, на 231 лице им се издадени решенија за изолација, а 161 лице потпишале изјави за самоизолација.

 

Од 29 мај наваму расте и бројот на лица кои одат во изолација и самоизолација.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video