Нова вештачка трева на полетиштето за параглајдинг на Мечкин Камен

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Продолжува имплементацијата на проектот за поставување на нова вештачка трева на полетиштето за параглајдинг на Мечкин Камен. Со овој проект се обезбедува одржување на поголеми натпревари во параглајдерство и змајарство, самиот старт добива поголема безбедност и поголема привлечност и за професионалните и за аматерите параглајдеристи.

 

„Добиваме двојно поголемо полетиште за параглајдинг и тоа ќе значи дека големите светски и европски натпревари ќе можат да се одржуваат побезбедно и со поголемо присуство на публика и аматери параглајдеристи. На ова место го имплементираме и проектот за изградба на објект. Продолжуваме со развој на авантуристичкиот туризам во Крушево.

 

Проектот за уредување на полетувалиштето за параглајдинг е финансиран преку Центарот за развој на Пелагониско планскиот регион и изнесува 64.400 евра.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video