Нови 21 контејнери за општина Крушево

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Во рамки на Програмата за поддршка во руралниот развој за 2019 години на Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој општина Крушево набави 21 контејнер.

 

На јавниот повик на Агенцијата општината аплицираше заедно со организацијата Лаг Агро лидер, а набавката на контејнери е уште една активност во насока на подобрување на јавната хигиена во општина Крушево.

 

„Досега набавивме околу 30 контејнери, еве денес пристигнаа уште 21, а очекуваме набавка на уште 49 . Со тоа ќе опфатиме поголем дел од градот и населените места, а селата за прв пат ќе добијат контејнери и навремена и професионална услуга на собирање на отпад. Продолжуваме да работиме за подобрување на јавната хигиена и досега набавивме камион за отпад, нов трактор, камион за метење и чистење – метларка и организиравме многу акции за подигнување на јавната свест.“, изјави градоначалникот на општина Крушево Томе Христоски.

 

Целосната сума за набавка на контејнерите изнесува 334.740 денари и истите се средства на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video