25 годишен прилепчанец се обидел да прегази полицајци во Прилеп

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Во саботата, во 01.50 часот во Прилеп, на ул. „Браќа Миладиновци“ од страна на полициски службеници е пријавено дека возач на патничко возило „пежо“, со прилепски регистарски ознаки, не почитувал наредба и не застанал на покажан знак за сопирање.
По ова, полициските службеници го следеле по улицата кон интернатот, каде што било поставено службено полициско возило „шевролет спарк“, со светлосен знак „стоп“, управувано од полициски службеник, а паркирано на физички одвоената лента со крстосница „Прилепски бранители“. Но, лицето кое го управувало возилото се упатило кон полициската службеничка, со цел да ја прегази, по што таа, избегнувајќи го ударот, отскокнала кон тротоарот и паднала.
Возилото „пежо“ продолжило со движење по ул. „Прилепски бригади“ кон Варош, потоа на магистралниот пат Прилеп-Македонски Брод каде, исто така, на даден знак „стоп“ не застанало, туку со голема брзина се упатило кон друг полициски службеник, со намера да го прегази.
По кратко време, возилото било стопирано на земјениот пат од Варош кон Градските гробишта, и бил лишен од слобода А.Т.(25), кој се барал по потерница за издржување на затворска казна и заедно со неговите сопатници Г.Ц. (35) и Б.Р. (28) биле приведени во Полициската станица Прилеп. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот, по што ќе следат соодветни поднесоци.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video