Ангеловска со апел до граѓаните и фирмите да донираат за полесно справување со ковид кризата

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Секој кој има можност преку https://solidarnost.gov.mk/ може лесно и едноставно да придонесе во борбата против ковид со своја донација, порача министерката за финансии Нина Ангеловска на својот ФБ профил.

 

„Приклучете се, придонесете, споделете, впишете се во листата на донатори…Бидејќи заедно сме во ова, а заедно сме посилни!“, напиша министерката.

 

Може да се донира со платежна картичка , а сите кои донирале до сега преку банкарски трансфер може да се запишат во листата на донатори. Донираните средства се користат за справување со ковид и тоа: за набавка на опрема за здравството и обезбедување на потребите во здравството за справување со ковид и за социо-економски мерки, за поддршка на повеќе категории на граѓани на кои им е потребна помош.

 

Досега на донаторските сметки во Министерство за здравство и во Солидарниот ковид-фонд во Владата донирале над 1.000 граѓани и 130 компании, а донирани се над 200 милиони денари.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video