Девет години затвор за Боки 13 и седум години за Јанева за случајот „Рекет“

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Двајцата првообвинети во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски и поранешната СЈО Катица Јанева денеска добија долгогодишни затворски казни.

 

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, обвинета за злоупотреба на службена положба и овластувања доби казна затвор од седум години за случајот „Рекет“, додека Бојан Јовановски – Боки 13, за „примање награда за противзаконито влијание“ и за „перење пари“, доби девет години затвор.

 

На Јовановски ќе му се конфискува облеката од скапи брендови шо ја одзеде обвинителката Русковска, како и уметнички слики, мебел и сè што му е стекнато со пуштањето во оптек на парите од земениот рекет, вклучувајќи и 12.000 евра кеш.

 

На Јанева ќе ѝ бидат конфискувани 50.000 евра, а ако нема готови пари на сметки, ќе бидат присвоени лични предмети или недвижнини во износот со кривичното дело.

 

Претходно Зоран Милески-Кичеец, кој призна вина за примање награда за противзаконито влијание уште на првото рочиште, беше осуден на 3 години затвор.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video