Нема туристи, ниту пак влез во УНЕСКО со диви депонии кои со месеци ги „красат“ Маркови Кули

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Кога ќе се соберат несовесноста на некултурните граѓани и неажурноста на институциите се добиваа оваа грда слика која се месеци го „краси“ најпосетуваниот туристички локалитет во Прилеп, ридот Маркови Кули.

 

Купишта ѓубре подолг период се наоѓаат на само неколку метри од т.н. карпа „Слон“ која е вистинско ремек дело на природата и никој не ги чисти.

 

Со ваков однос и на граѓаните и на институциите тешко дека овој локалитет ќе влезе под капата на трајна заштита од УНЕСКО, а да не зборуваме за тоа што за оваа слика мислат туристите кои ги посетуваат Марковите Кули.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video