ВИДЕО – Прилеп добива Ургентен центар

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Од идниот месец Прилеп за прв пат ќе добие Ургентен центар кој ќе биде отворен во општата болница „Борка Талески“. Тука ќе се третираат итните пациенти кои потоа ќе бидат препраќани во одделнијата каде имаат потреба. Во Центарот ќе работи тим од 12 специјалисти и 12 мединцински сестри.

 

 

„Во Центарот ќе има амбуланта за преглед на пациенти, просторија за реанимација, за згрижување на рани, како и просторија за давање на терапија, односно дневна болница со 6 кревети, како и сите потребни апарати опрема за неопходни за првата ургентна интервенција“, истакна премиерот Оливер Спасовски.

 

Владината делгација денескак во Прилеп го псоети и комплетно реновираното гинеколошко и акушерско одделение, како и новиот рентген апарат. Отворањето на Ургентниот центар ќе бил од огромно значење за пациентите од целиот регион.

 

„И веднаш тука е ии рентген одделението каде што за кратко време се прави дијагностика, што значи пациентот за рекордно кратко време добива соодветна здравствена услуга, се прави триажа и понатаму се распределува на некое од другите соодветнии одделениија“, кажа министерот за здравство Венко Филипче.

 

Денеска се презентираше и донираната опрема за прилепската болница од турскиот бизнисмен Насер Алим со македонско потекло вредна 50-тина илјади евра.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video