9 починати и 90 нови случаи од 665 теста во последното деноноќие

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Во последните 24 часа се направени 665 тестирања, а регистрирани се 90 нови случаи на ковид-19.

 

– Скопје 36
– Куманово 2
– Штип 8
– Тетово 4
– Струга 10
– Велес 2
– Битола 2
– Охрид 13
– Гостивар 1
– Крушево 1
– Кочани 2
– Пробиштип 1
– Свети Николе 2
– Ресен 6

 

Починати се 9 лица, пет од Скопје, двајца пациенти од Тетово, еден од Охрид и еден пациент од Гостивар.

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 48 оздравени пациенти.

 

– Скопје 9
– Штип 30
– Тетово 1
– Велес 1
– Гостивар 4
– Струмица 1
– Кочани 1
– Пробиштип 1

 

Досега во земјата се направени вкупно 51.885 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 5196, бројката на оздравени пациенти е 1974, на починати е 247 а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2975.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video