Казината започнуваат со работа, наскоро и фитнес центрите

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

На вчерашната владина седница беа донесени протоколите за отворање и нормализирање на работата на приредувачите на игри на среќа во автомат-клубовите и во казината.

 

Министерот Венко Филипче во најавата прецизираше дека нивното функционирање во услови на пандемија, ќе биде според сите протоколи и нивните строги правила.

 

Теретаните и фитнес центрите пак, се очекува да започнат со работа до крајот на неделата.

 

За денеска е најавено дека ќе се разговара за целосно отворање на границите, без сегашните услови, кои предвидуваат негативен ПЦР-тест и самоизолација или државен карантин.

 

„Моменталната ситуација со епидемијата е во главна фаза. Состојбата е иста кај сите држави во регионот и бележи пораст на позитивните случаи. Ќе мора да се навикнеме со тој факт и да живееме со вирусот. Првенствено да внимаваме на личната заштита, затоа што ова можеби ќе трае дури и наредната година“, кажа Филипче.

 

Министерот најави дека одлуката ќе биде координирана и ќе се разговара со сите соседни земји.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video