Кривични за три лица кои не почитувале изолација – над 600 казни за неносење маска

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

МВР соопшти дека на 651 лице им се издадени решенија за изолација, а 346 лица потпишале изјави за самоизолација во текот на изминатото деноноќие.

 

Три лица, според МВР, кои не ја почитувале мерката за изолација и самоизолација, ќе бидат спроведени во државен карантин на сопствен трошок, а против нив ќе бидат поднесени и кривични пријави.

 

По однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 618 прекршоци.

 

Во координација со Државниот пазарен инспекторат во текот на изминатото деноноќие извршени биле и 187 контроли во објекти, при што не биле евидентирани објекти кои не ги почитувале одлуките на владата.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video