Јованоски: Водиме подеднаква грижа како за жителите на градот, така и на населените места

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски и претседателот на Совет на општина Прилеп, Миле Талевски, денеска остварија средба со жителите на с.Мало Коњари, со кои разговараа за реализираните и тековните проекти во ова населено место.

 

„Општина Прилеп и јас како градоначалник, водиме подеднаква грижа за жителите не само на градот, туку и на населените места, за подобрување на условите за живот и стандардот на сите граѓани. Како потврда на кажаното, ќе потсетам дека Општина Прилеп навремено и неселективно исплати 6 милиони денари за штетите од невремето кое во 2018 и 2019 година ги зафати Мало и Големо Коњари, Канатларци и населбата Варош. За истата намена, за ублажување на штетите од невремето, од буџетот на државата беа издвоени 39 милиони денари. Истовремено, со годинешната градежна офанзива која Општина Прилеп ја реализираше во градот и населените места, овде, во Мало Коњари беа асфалтирани улици во должина од 1.200 метра. Но најважно од се’ е изградбата на секундарната канализациона мрежа, која жителите на ова населено место ќе ја имаат до крајот на годината. Општина Прилеп со проект аплицираше во Министерството за транспорт и врски, при што со средства од Светска банка во висина од 9 милиони денари, ќе се направат 204 приклучоци за жителите на ова населено место“, изјави градоначалникот Јованоски.

 

Јованоски нагласи дека тековно се работи на подобрување на уличното осветлување во Мало Коњари, а полека почнуваат и подготовките за следната градежна сезона, кога согласно барањата на месната заедница, ќе бидат реализирани барањата на жителите на населеното место.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video