Се враќа меѓународниот транспорт, но со посебни мерки за патниците

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Со отворањето на границите се враќа и меѓународниот транспорт, па така граѓаните на Македонија од петок со автобус ќе може да патуваат во другите држави.

 

Сепак, согласно новата реалност, патниците ќе мора да се придржуваат до посебните мерки и протоколи доколку се одлучат на таков чекор.

 

Билетите ќе се купуваат со маски, а при чекањето ред пред шалтер ќе мора да се почитува физичкото растојание. Мора да се врши дезинфекција пред самиот влез во автобус, а секој патник ќе биде со маска во текот на целото патување.

 

Автобуските линии нема да бидат редуцирани, но сепак автобусите ќе возат со преполовен број на патници.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video