Илиоски: Директорот на Еурокомпозит од СДСМ фатен во тежок криминал

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Во пресрет на изборите на 15-ти јули се редат кривични пријави и на површина излегува целиот криминал на кадрите на СДСМ во Прилеп, изјави на денешната прес конференција Робертино Илиоски од ОК ВМРО-ДПМНЕ Прилеп.

 

„Гледајќи што се’ се правело во изминатите 3 години и на каков се начин се богателе челниците на СДСМ, граѓаните денеска веќе немаат сомнеж и со нетрпение чекаат да го срушат злосторничкото здружение на власт.

 

Најжална и најтрагична е судбината на вработените во прилепскиот загубар Еурокомпозит, каде власта во заминување цели три години си поигруваше со иднината и достоинството на овие луѓе.

 

МВР неодамна поднесе и кривична пријава за поранешниот директор на претпријатието, Зоран Граороски, кој заедно со неговиот стручен соработник од Струмица се осомничени за тешка злоупотреба на службената положба и овластување.

 

Имено, Граороски и неговиот советник, според пријавата на МВР, со намера да извлечат пари од сметката на фирмата, без консултација со службите во правното лице и одборот на директори пристапиле кон наводна реализација на договор во вредност од 1.725.000 евра за испорака на 15.000 рударски шлемови за фирма во Гана и по цена повеќекратно повисока од реалната.

 

Според МВР, штетата која ја нанеле двајцата осомничени врз буџетот на претпријатието се проценува на повеќе од 3 милиони денари“, изјави Илиоски.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video