Стерјовска Локвенец: Воведуваме правила за трошење на народните пари

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Со секој изминат ден сме се поблиску до големата победа на 15-ти јули и започнување на целосна обнова на Република Македонија. Еден од примарните столбови на кои се потпира изборната програма на ВМРО-ДПМНЕ е обезбедувањето на ефикасни јавни финансии, изјави на денешната прес конференција Ирена Стерјовска Локвенец, кандидат за пратеник од Прилеп.

 

„Македонија ќе биде држава каде може да се води бизнис и во која секој граѓанин ќе може да успее. Се обврзуваме на враќање на рамниот данок со стапка од 8 % за Данокот на личен доход и Данокот на добивка до 2022 година.

 

Македонија во изминатите 3 години се соочува со огромно иселување на младите. Прилеп е град кој младите масовно го напуштаа во потрага по подобар живот, а причина за тоа е негрижата и неработењето на сегашната власт на СДСМ за обезбедување нови работни места.

 

Една од мерките со кои ќе ги задржиме младите тука во Македонија е ослободување од данок на личен доход на младите до 29 години за првото вработување.

 

Во програмата се обврзуваме и на воведување правила за трошење на народните пари, како и правила за задолжување. Буџетскиот дефицит ќе се ограничи на ниво до 3% од БДП, а јавниот долг на државата нема да смее да надмине 60% од БДП.

 

Ќе формираме Централно тело за јавни набавки по примерот на Хрватска, Италија, Франција, Данска, Финска и Шведска. На ваков начин ќе се овозможи заштеда на големи финанскиски средства на ниво на држава и квалитетно спроведување на јавните набавки,“ изјави Стерјовска Локвенец.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video