Бројот на заболени од корона вирус во Прилеп расте, денеска 6 нови случаи

Денеска во општина Прилеп има 6 случаи на коронавирус. Од Центарот за јавно здравје – Прилеп информираат дека станува збор за контакти на веќе потврдени позитивни случаи, од познати кластери.

 

Бројот на активни случаи изнесува 43, од кои 34 се наоаѓаат на домашно, а 9 на болничко лекување.

 

На Инфективното одделение во прилепската Општа болница „Борка Талески“, хоспитализирани се 8 лица позитивни на коронавирус.

 

Во самоизолација се наоѓаат 113 лица.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи