Петкоски: Ветуваа намалување на сметките за вода за 20%, а ги покачија за 60%

 

 

Од почетокот на мандатот на Илија Јованоски како градоначалник и Миле Талевски како претседател на Советот на општина Прилеп, ВМРО-ДПМНЕ предупредуваше дека тоа не се луѓе од доверба и дека нивните ветувања се празни лаги. Денеска после речиси 3 години од неговиот мандат, за жал тоа за кое предупредувавме стана вистина, а на тоа се сведоци сите граѓани на Прилеп, истакна на денешната прес конференција Влатко Петкоски, портпарол на ОК ВМРО-ДПМНЕ Прилеп.

 

„Првиот човек на општината, заедно со сегашниот кандидат за пратеник, Миле Талевски, рамо до рамо ветуваа намалување на сметките за вода за 20%. Се сеќавате ли на сите оние рекламни плакати, силни говори, дека прилепчани ќе плаќаат најмалку за вода во целата држава?

 

Сепак, наместо за 20% намалени сметки за вода, граѓаните на општина Прилеп денеска добиваат сметки кои се за 60% повисоки, или СДСМ како власт барем во нешто го смести Прилеп помеѓу општините на самиот врв во Република Македонија.

 

Истото дуо денеска ги посетува градските населби и населените места и ветуваат дека можеле повеќе и можеле подобро.

 

Па добро, што е тоа подобро што можите да направите? Дали во иднина ќе им ја наплаќате на граѓаните и дождовната вода која им паѓа врз крововите на куќите“, запраша Петкоски.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи