Поевтини роаминг услуги од денес во регионот

Facebook
Twitter
Email
Print

 

Од денес се намалуваат цените на роамингот во земјите од Западен Балкан, а веќе од следната година планирано е роамингот целосно да се укине.

 

Првото намалување на цените од 99 проценти  на роаминг услугите беше претходната година на први јули, согласно договорот потпишан помеѓу Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Србија и Црна Гора. Последните податоци од Балканскиот барометар говорат дека 35 отсто од граѓаните заштедиле пари поради намалените цени и дека користењето на инетрнетот е во пораст на 69 отсто.

 

Од АЕК велат дека сега започнуваат со преговори и за намалување на роаминг цените кон земјите од Европската Унија.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи