СЗО предупредува за најлошото: Пандемијата се влошува, не слабее

 

 

СЗО соопшти дека 60% од 10 милиони пациенти ширум светот се регистрирани во јуни, што предупредува предупредување дека епидемијата се влошува, а не слабее.

 

Директорот на СЗО, Тедрос Адана Гебрејесус рече дека дневно се регистрираат до 160.000 случаи и ги повика сите земји да преземат сеопфатен пристап во борбата против вирусот.

 

„Пронајдете, изолирајте и грижете се за секој случај, следете ги и изолирајте ги нивните контакти, обучувајте ги и опремувајте ги здравствените работници, едуцирајте ги и охрабрете ги граѓаните за да можат да се заштитат себе си и другите“, рече Тедрос предупредувајќи дека пандемијата не е ниту близу до крајот.

 

Тедрос предупреди дека земјите што применуваат само дел од мерките имаат долг пат пред себе.

 

„Не само тестирање. Не само физичка дистанца. Не само следење контакти. Не само да носат маски. Туку сè одеднаш“, рече тој и истакна дека една од работите што ги научи во изминатите шест месеци е дека никогаш не е доцна да се промени ситуацијата во една земја.

 

Директорот на СЗО напомена дека носењето маска понекогаш може да спаси животи.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.