ВИДЕО – Мираковска: Градиме нова инфраструктура во ТИРЗ -Прилеп, за нови инвестиции и нови работни места

 

Денес сме сведоци на брзо решавање на проблемите на бизнисот во Македонија, на нивните потреби, на рушењето на административните бариери. ТИРЗ зоната Алинци е пример за решавањето на вакви проблеми, изјави на денешната прес конференција Соња Мираковска – Кандидат за пратеник, коалиција „Можеме“.

 

 

„Оставена без вода и пат, а денес во неа вложено 100 милиони за да биде модерна и спремна за нови инвеститори и нови работни места.

 

Водоводот во Зоната е целосно изграден, асфалтирана е внатрешната улица, а наскоро следува и поврзување на ТИРЗ-Прилеп со магистралниот гасовод.

 

Во финална фаза е изградбата на клучката, со што добивме целосно поврзување на зоната со патниот правец Прилеп – Битола, инвестиција од 240 милиони денари, која гарантира пред се безбедност на сите учесници во сообраќајот, како и брз проток на насоки и услуги.

 

Овие инвестиции се само најава за она што се обврзуваме и тоа 260 км автопати, 300 км експресни патишта, 900 км локални патишта.

 

Многу значаен проект во иднина е фотоволтаичното поло во Рек Битола кое ќе произведува чиста енергија од сонце и намалување на ископите на јаглен.

 

Кога ќе ги додадеме и проектите на гасификација на целата држава која се одвива со брзо темпо, прочистителни станици и регионални отпади, докажавме дека силно работиме за иднината, а таа е зелена, самоодржлива и енергетски ефикасна.

 

После победата на 15 јули, продолжуваме со изградба на модерна инфраструктура и силни градежни инвестиции. Заедно #можеме уште повеќе и уште подобро“, рече Мираковска.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи