По Солунска глава прилепчанката Јошеска со велосипед се искачи и на Кајмакчалан

Маја Јошеска пред само 10-тина дена стана првата прилепчанка која со велосипед од Прилеп се искачи на врвот Солунска Глава на 2.540 метри надморска височина. Вчера таа успеа да се искачи и на Кајмакчалан. Јошеска со велосипед ја извози една од најтешките велосипедски тури во Македонија која е долга 67км. и има висинско искачување од 2.000 метри.

 

„Турата стартуваше од с. Скочивир на 580 м.н.в. Возењето се движеше по доста тежок каменест терен, и тешки угорници. Потребното време за да извозам до врв беше 5ч. и 45м. по жешко време, за да пред самиот врв бидам почестена со разладување од дождот и снежните остатоци кои беа пред самиот врв. По кратка пауза за освежување и посета до црквата и гробницата кои се наоѓаат на самиот врв, за 3 часа се спуштив кон с. Скочивир и со тоа заврши и овој предизвик“, истакна Маја Јошеска за Инфо Компас.

 

Наредниот нејзин предизвик рече дека нема засега да го открие, но ќе го реализира за брзо време.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи