165 нови случаи на ковид-19 во Македонија – 7 лица починаа

Facebook
Twitter
Email
Print

 

;

Во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 71
-Куманово 15
-Дебар 1
-Штип 10
-Прилеп 5
-Тетово 20
-Струга 3
-Велес 1
-Битола 3
-Охрид 10
-Гостивар 14
-Пробиштип 4
-Македонски Брод 1
-Кичево 2
-Ресен 5

 

Починати се 7 лица, двајца пациенти од Скопје, двајца од Куманово, еден пациент од Струга, еден од Кочани и еден пациент од Неготино.

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 128 оздравени пациенти од:

 

Скопје 97
Штип 11
Тетово 3
Велес 2
Битола 2
Струмица 1
Ресен 11
Неготино 1

 

Досега во земјата се направени вкупно 64.837 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6787, бројката на оздравени пациенти е 2876, на починати е 328, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3583.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи