Лашкоска: СДСМ покажа дека нема чувство на припадност кон сопствената култура и идентитет, немаат почит кон сопственото културно и историско наследство

За жал СДСМ  и во изминативе три години на владеење, покажа и докажа дека немаат чувство на припадност кон сопствената култура и идентитет, немаат почит кон сопственото културно и историско наследство и пред се’ кон негова заштита и промоција, ниту пак однос кон уметничките вредности кои ги поседуваме како држава. Истакна на денешната прес конференција Ане Лашкоска, кандидат за пратеник во 4-тата ИЕ од редовите на ВМРО-ДПМЕ.

 

„Jа деградираа културата во секоја област. Во Прилеп од областа на културата беше ветено дека ке изградат нов театар, ќе ја реконструираат Старата градска чаршија и фасади на објектите, ќе извршат дислокација на Музејот на тутунот и изградба на музеј – градска  прилепска куќа.

 

Што имаме денес  од ветеното? Буквално ништо! Сведоци сме на нивните лажни ветувања и лажна демагогија.

 

Така функционира и работи СДСМ!

 

Ние ветуваме:

 

Спроведување на доследна,  успешна и финкционална децентрализација во културата од државно на локално ниво вклучувајќи ги невладините организации и граѓанскиот сектор

 

Создавање на поволен амбиент за остварување на културата преку воведување на одредени даночни и царински бенефиции за културата. Тука ќе ја  издвојам  мерката намалување на ДДВ во културата од 18% на 5% и 1 денар од акцизата за нафта кој ќе се издвојува  за културата.

 

Стимулирање на економската, производствената и профитабилната димензија на културата, преку поттикнување и помагање на креативните индустрии

 

Во делот на капиталните инвестиции во Прилеп

 

Ке продолжиме со истражување на археолошките локалитети, зачувување на спомениците на културата , обнова на фасадите се со цел  зачувување на старата архитектура карактеристична за градот Прилеп

 

Изградба на нов театар!“, рече Лашкоска.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи