Регулаторна го поевтини Еуросупер 95, останатите горива остануваат исти

Facebook
Twitter
Email
Print

 

Од вечерва на полноќ на сила ќе стапат нови цени за горивата. Регулаторната комисија се одлучи за поевтинување на Еуросупер БС-95, додека останатите горива остануваат со непроменети цени, во однос на минатата недела.

 

Еурoсупер БС-95 од вечерва на полноќ ќе се намали за половина денар и ќе се продава по цена од 60,50 денари. Цените за Еуросупер БС-98 и Еуродизел остануваат непроменети до следната одлука на РКЕ, односно ќе се продаваат по цена од 63 (Еуросупер БС-98), односно 52 денари (Еуродизел).

 

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемува за 0,50 денар/литар и од вечерва на полноќ ќе изнесува 52,50 ден/лит. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува за 0,156 ден/кг  и ќе изнесува 25,980 ден/кг.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи