Филипче: Наесен заразата може посилно и побрзо да се шири!

Facebook
Twitter
Email
Print

 

 

Министерот за здравство, Венко Филипче на есен очекува поголем замав на коронавирусот во земјава, за што, како што кажа на денешната прес конференција се вршат консултации и координации со раководителите на медицинските центри во земјава за подготовки на медицинските капацитети за есенскиот период.

 

„Според сите анализи и предвидувања останува претпоставката дека на есен вирусот побрзо и посилно ќе се шири и нема да може луѓето да бидат надвор, ќе бидат повеќе во затворени простории“, рече Филипче.

 

Според Филипче вирусот ескалирал во сите земји од опкружувањето главно како последица на попуштање на рестриктивните мерките и непочитување на мерките за лична заштита.

 

„Светот е далеку од крај на пандемијата. Во регионот на Балканот за 10 дена кризата ескалираше насекаде. Во Србија има над 300 случаи на ден, Бугарија над 150, Босна над 170, Хрватска 86, Црна Гора 57, Албанија 70, Косово 100 на ден. Насекаде има нов бран. Кај нас дојде порано“, рече Филипче.

 

Можно е да се препорача воведување некои нови мерки на границите, доколку ризикот од влез на граѓаните од околните земји може да го загрози нашиот здравствен систем.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи