Ристески: Во програмата “Обнова на Македонија” предвидуваме низа мерки и проекти за унапредување на спортот во Прилеп

Вложувањето во спортот е вложување во иднината на нашите млади генерации. ВМРО-ДПМНЕ како партија отсекогаш се залагала и вложувала максимални напори за изградба на спортска инфраструктура и вложување во спортските клубови. Истакна на денешната прес конференција Петар Ристески, кандидат за пратеник во ИЕ 4 од редовите на ВМРО-ДПМНЕ.

 

„Само во Прилеп во минатото изградивме 4 нови спортски сали, две тениски игралишта, игралишта за ракомет, кошарка, како и нов стадион со вештачка трева. Во овие три години на власт, ниту Владата на Заев, ниту општината која ја предводат Миле Талески и Илија Јованоски, не ја продолжи оваа хумана мисија за вложување во спортот.Ги уништија спортски клубови во градот, ги избркаа спонзорите, а градскиот стадион “Гоце Делчев” требаше да го завршат уште пред една година. Во програмата “Обнова на Македонија” предвидуваме цела низа мерки и проекти за унапредување на спортот“, кажа Ристески.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи