Алексоски: Полушниците на Талевски и Јованоски еден по еден заработуваат кривични пријави

 

 

Граѓаните деновиве се сведоци дека на површина испливуваат сите сомнежи за сторен криминал и корупција, за кои ВМРО-ДПМНЕ апелираше и известуваше во текот на изминатите 3 години власт на СДСМ на локално и централно ниво, рече на денешната прес конференција Александар Алексоски, член на ОК ВМРО-ДПМНЕ Прилеп.

 

„Цела редица директори послушници на Зоран Заев, Миле Талевски и Илија Јованоски заработија кривични пријави од МВР, па по се изгледа обвинителството и правосудните органи ќе имаат полни раце работа со кадрите и функционерите од СДСМ.

 

Листата ја продолжи директорот на Завод и Музеј, Благоја Атанасоски, кого МВР го сомничи за злоупотреба на службената положба и овластување.

 

Aтанасоски, според пријавата на МВР, се сомничи дека деловите од оригиналната скулптура на споменикот “Жртви на фашизмот” во Дабница ја дал на реверс во леарница во Скопје и истата досега не е вратена, иако е под заштита на институцијата со која раководи.

 

Споменикот кој минатата година  го поставија кај Дабница со градоначалникот Јованоски е копија, а деловите од оригиналната бронзена статуа никогаш не биле вратени назад од леарницата.

 

ВМРО-ДПМНЕ во неколку наврати пред граѓаните информираше дека позади поставувањето на споменикот се крие нешто матно“, рече Алексоски.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи