Двајца новозаболени во Прилеп, по еден во во општините Долнени, Крушево и М. Брод

 

 

Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 2 нови случаја на заболени од коронавирус, а по еден новозаболен е регистриран во општините Долнени, Крушево и Македонски Брод.

 

Бројот на активни случаи изнесува 58, од кои 42 се наоаѓаат на домашно, а 16 на болничко лекување.

 

На Инфективното одделение во прилепската Општа болница „Борка Талески“, хоспитализирани се 15 лица позитивни на коронавирус, тројца од нив се на кислородна поддршка.

 

Во домашна изолација и самоизолација се наоѓаат вкупно 85 лица.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.