Димоски: СДСМ и Заев не исполнија ништо од ветувањата и ги избркаа младите од Македонија

 

Денес младите се доведени на маргините на општеството, обезвреднети, дискриминирани и манипулирани од ненародната влада на СДСМ, која вети многу, а не оствари ништо. Вети живот за младите во Македонија, а единствено успеа да ги избрка што помасовно да се отселат надвор од земјата во последните 3 години, кажа на денешната прес конференција Бојан Димоски, потпретседател на УМС Прилеп.

 

„Дозолете да ве потсетиме што вети а не направи СДСМ за младите:

 

Нема Гаранција за млади – младите не добија понуди за вработување после завршеното образование. Младите не добија студентски платежни картички, бесплатен јавен превоз. Не добија ни квалитетна храна во студентските мензи а камоли повисок студентски стандард.

 

Младите не останаа во Македонија, напротив, масовно трајно ја напуштија државата во последните 3 години. Зошто? Затоа што се почустуваа изманипулирани, обезвреднети,  излажани од владата на СДСМ, која единствено се погрижи да донесе живот за партиските пулени и послушници.

 

Нема нови фабрики и нови работни места,  нема поддршка на младинското претприемништво, нема квалитетно образование и квалитетни услови за спорт.

 

Ги нема ветените нови студентски домови, нема фитнес студија и кино сали за млади, нема студентски кампуси во Битола, Штип и Тетово. Не се отворија младински спортски школи нити бизнис центри за вработување, не се изградија велосипедски патеки“, кажа Димоски.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи