168 заразени со ковид-19, починаа тројца, а 70 оздравеа

Facebook
Twitter
Email
Print

 

 

Во последните 24 часа се направени 1470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на Ковид-19.

 

– Скопје 83
– Куманово 8
– Дебар 2
– Штип 6
– Прилеп 3
– Тетово 26
– Струга 5
– Битола 2
– Охрид 8
– Гостивар 8
– Крива Паланка 1
– Крушево 1
– Кочани 1
– Пробиштип 2
– Македонски Брод 1
– Свети Николе 4
– Кичево 6
– Ресен 1

 

Починати се три лица, двајца пациенти од Скопје и еден од Гостивар.

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 70 оздравени лица.

 

– Скопје 48
– Тетово 18
– Велес 1
– Гостивар 1
– Кочани 1
– Ресен 1

 

Досега во земјата се направени вкупно 72.690 тестирања на Ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7.572, бројката на оздравени пациенти е 3.624, на починати е 362, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.586.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи