Денеска 2 новозаболени од Ковид 19 во Прилеп, по еден во Крушево и М. Брод

 

Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 2 случаја на заболени од коронавирус, а еден пациент оздравел од заразната болест. По еден новозаболен од Ковид-19 има во општините Крушево и Македонски Брод.

 

Бројот на активни случаи изнесува 59, од кои 44 се наоаѓаат на домашно, а 15 на болничко лекување.

 

На Инфективното одделение во прилепската Општа болница „Борка Талески“, хоспитализирани се 14 лица позитивни на коронавирус.

 

Во домашна изолација и самоизолација се наоѓаат вкупно 87 лица.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.