Лашкоска: Следуваат големи промени во правосудниот систем, ќе има право и правда за секого, но и одговорност

Република Македонија во изминатите 3 години е политички и правно заробена држава во која владее хибридниот режим инсталиран од Зоран Заев. Ветуваа дека во државата ќе има право, правда и правен поредок, ослободени од политичко влијание, а целата јавност слушна како се носеле “трас-трaс” судски пресуди по диктат на Заев, рече на денешната прес конференција Ана Лашкоска.

 

„Македонија се наоѓа на 107 место според индексот на корупција во светот, што е срамно за земја која претендира да стане членка на европското семјество.

 

После 15-ти јули Заев и СДСМ заминуваат од власт, ќе се соочат со одговорност и за тоа компромис нема!  На овој урнисан и заработен правен систем му претстои целосна ОБНОВА!

 

Обновата на Македонија е последната шанса за граѓаните да ја вратат довербата во судството и обвинителството, да веруваат дека секој е еднаков пред законот и дека за секој оној кој се огрешил пред законотите ќе следува одговорност.

 

Еден од главните приоритети на идната Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе биде целосната обнова на уставно-правниот и политички правен систем.

 

Ќе работиме на целосно искоренување на корупцијата и политичко-партискиот клиентелизам во правосудството“, рече Лашкоска.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи