Ристески: Субвенции за нови фасади, до 500 евра за набавка на сончеви колектори

 

Убаво е кога пред граѓаните и пред вас медиумите излегуваме со ваква обемна програма и понуда каков што е проектот “Обнова за Македонија”. Секојдневно  презентираме што се’ ќе следува и какви се’ придобивки ќе донесе обновата во наредните 4 години за сите граѓани во Република Македонија, рече на денешната прес конференција Петар Ристески.

 

„Помеѓу овие 1.000 проекти предвидовме и низа мерки за зголемување на енергетската ефикасност, мерки и помош кои ќе бидат од огромно значење за домаќинствата.

 

Идната Влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе обезбеди поволни бескаматни кредити и грантови за  поставување на нови енергетски фасади, прозорци и изолација на кров и под, со цел намалување на потрошувачката на енергија. Со оваа мерка ќе бидат опфатени 10.000 домаќинства секоја година или 40.000 домаќинства во 4 годишниот мандат на Владата.

 

20.000 домаќинства секоја година ќе добиваат до 500 евра субвенции за набавка на сончеви колектори, а вкупниот предвиден буџет за оваа мерка иснесува 2,4 милијарди денари.

 

Еден од стратешките приоритети на идната Влада на ВМРО-ДПМНЕ е целосна гасификација на државата.

 

Ние се обврзуваме дека овој проект кој го започна претходната Влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде целосно завршен, а освен за индустријата и јавните установи, ќе воведеме природен гас за употреба и за домаќинствата,“ рече Ристески.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи