Сугарески: За еден месец тендери за патот Фариш-Прилеп и за експресниот пат Фариш-Дреново

 

 

Имаме силна динамика на градежните активности и реализацијата на капиталните инвестиции е одлична според резултатите од вториот квартал, изјави министерот за транспорт и врски Горан Сугарески кој со прилепскиот градоначалник Илија Јованоски денеска беше на увид на работите на регионалниот пат Прилеп-Мариово.

 

„За повеќе од еден месец ќе биде готова рехабилитацијата на регионалниот пат од Лагово до Витолиште. Веќе почна асфалтирањето на делницата од околу 9 километри, а работите чинат 650 000 евра“, рече Сугарески.

Потврдувајќи ја силната динамика на градежните активности низ државава, Сугарески нагласи дека е одлична динамиката на реализација на капиталните инвестиции за што покажуваат резултатите во вториот квартал. Особено е важно, како што вели, што за еден месец ќе бидат тендерите за патот до Прилеп и за експресниот пат на оваа делница.

 

„Следниот месец ќе бидат распишани тендерите, и тоа за трите ленти за делницата од Фариш до Прилеп во должина од 19 километри, како и тендерот за експресниот пат од Фариш до Дреново. За нас во Министерството ова е многу важно. Има позитивен резултат од Европската банка, така што, продолжува силната динамика на инвестициите“, изјави Сугарески.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи