164 нови случаи на ковид-19 во Македонија

Facebook
Twitter
Email
Print

 

 

Во последните 24 часа се направени 1612 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 59
-Куманово 12
-Дебар 18
-Штип 17
-Прилеп 1
-Тетово 6
-Струга 6
-Битола 1
-Кавадарци 2
-Гостивар 9
-Пробиштип 2
-Демир Хисар 1
-Свети Николе 23
-Кичево 6
-Ресен 1

 

Починати се 5 лица, тројца пациенти од Скопје, еден од Тетово и еден пациент од Ресен.

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 74 оздравени лица од:

 

-Скопје 42
-Штип 7
-Тетово 1
-Струга 4
-Велес 1
-Охрид 6
-Кавадарци 3
-Свети Николе 2
-Ресен 7
-Неготино 1

 

Досега во земјата се направени вкупно 83216 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 8786, бројката на оздравени пациенти е 4676, на починати е 406, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3704.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи