Илинден во Крушево ќе се слави со утврдени безбедносни протоколи

 

 

Големиот македонски празник Илинден годинава ќе ја одбележи 117-годишнината на Мечкин Камен. Од страна на Комисијата за заразни болести дадено е одобрение за организирање на празникот, но појаснуваат дека сето тоа ќе биде според претходно утврдени протоколи, објавува Фактор.

 

„Комисијата дозволи да се одржи прослава на Илинден, но нема да биде како во изминатите години. Нема да биде тоа масовна прослава, туку на организаторите им ги дадовме протоколите како да го организираат настанот. Бројот на учесници ќе биде многу помал, а останатите мерки се веќе оние кои постојано ги препорачуваме“, вели епидемиологот д-р. Александар Стојанов.

 

Тој потенцира дека од исклучотелна важност е носењето заштитни маски, без разлика што прославата е на отворено на Мечкин Камен, како и одржување на социјалното растојание.

 

„За се имаме дадено протоколи, важно е да се почитуваат, само така нема да имаме проблеми и нема да се зголемува бројот на нови заразени со корона вирусот“, потенцира д-р. Стојанов.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи