Благодарници за трите компании кои доброволно изработија 120 илјади заштитни маски

 

 

Со благодарници, прилепската локална самоуправа во името на граѓаните им се заблагодари на трите прилепски текстилни компании кои за потребите на медицинските лица и за граѓаните од почетокот на пандемијата доброволно изработија и поделија преку 120 илјади заштитни маски.

 

Поради нивната хуманост и подготвеност несебично да помогнат трите комапнии „Гифти текс“, „Фејшн линк“ и „Стан мк“ добија плагодарници.

 

Од името на трите фирми и вработените кои неуморно ги изработуваа заштитните маски три-четири месеци, Горан Илијоски од текстилната фирма „Гифти текс“ рече дека биле инспирирани од несебичноста на здравствените работници и се среќни ако помогнале повеќе лица да не се заразат.

 

„Акцијата ја почнавме уште кога почна пандемијата. Почна поради пожртвуваноста на здравствените работници кои дадоа и даваат сѐ од себе. Се здруживме сите три компании и решивме да помогнеме. Локалните власти покажаа подготвеност да не поддржат. Заштитните маски како помош да се намали заразата. Мислиме дека сме успеале макар едно лице, а и повеќе луѓе, сме спасиле од зараза. Со ангажманот и работата продолжуваме“, рече Илијоски.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи