Одбележана годишнината од смртта на Методија Андонов-Ченто

 

 

Делегација на Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски, денеска положи свежо цвеќе пред споменикот на Методија Андонов-Ченто во центарот на градот. Оддавањето почит пред  споменикот на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ, е по повод одбележувањето на 63-годишнината од неговата смрт.

 

Методија Андонов – Ченто е македонски национален борец, деец и политичар и прв претседател на Президиумот на АСНОМ. Роден е на 17 август 1902 година во Прилеп, а својот живот го завршил на 24 јули 1957 година.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи