Браќата Јованоски од Прилеп со нов македонски рекорд, најдолг лет со параглајдер – 231км

Прилепските параглајдеристи, браќата Мартин и Борјан Јованоски вчера направија нов македонски рекорд прелетувајќи 231 км. на дестинацијата : Крушево  – Гостивар – Трескавец – Преспа кон грчка граница – назад кон Крушево – Богомила и слетувајќи во атарот на Секирци. Летот траел 8 часа и 38 минути.

 

Освен овој, Јованоски, запишаа уште еден нов македонски рекорд, а тоа е најдолг лет во дисциплина ФАИ Триаголник – 203км.

 

Екипата на Инфо Компас им посакува уште многу успеси.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи