128 нови случаи на ковид-19 и 137 оздравени пациенти во последното деноноќие

Facebook
Twitter
Email
Print

 

 

Во последните 24 часа се направени 1025 тестирања, а регистрирани се 128 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 52
-Куманово 6
-Штип 29
-Прилеп 2
-Тетово 6
-Битола 2
-Кавадарци 10
-Гостивар 13
-Кочани 1
-Пробиштип 1
-Македонски Брод 3
-Виница 2
-Свети Николе 1


Починати се 6 лица, четири пациенти од Скопје, еден пациент од Кичево и еден од Струга.

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 137 оздравени пациенти од:


-Скопје 108
-Куманово 2
-Прилеп 1
-Тетово 11
-Велес 1
-Битола 3
-Гостивар 2
-Кочани 2
-Кичево 2
-Ресен 5

 

Досега во земјата се направени вкупно 96194 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.


Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10213, бројката на оздравени пациенти е 5564, на починати е 466, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4183.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи