Еден починат и тројца новозаразени во Прилеп од Ковид-19

 

 

Информација за состојбата со коронавирусот во општина Прилеп за денеска, вторник 28 јули:

 

  • Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 3 нови случаи на коронавирус.

 

  • Како последица на заразната болест, почина едно лице на 48 годишна возраст.

 

  • Бројот на активни случаи изнесува 55, од кои 40 се наоѓаат на домашно, а 15 на болничко лекување.

 

  • Во домашна изолација и самоизолација се наоѓаат 75 лица.

 

  • Вкупниот број на заразени од Ковид-19 од почетокот на пандемијата изнесува 327, а бројот на починати 24.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.