Концертот на пијанистката Дуња Иванова – уникатна музичка приказна во која уживаа посетителите

 

 

Пијанистката Дуња Иванова синоќа (28.7.2020) на платото пред Центарот одржа извонреден концерт, уникатна музичка приказна во која уживаа посетителите.

 

„Сеќавања“ беше концерт кој ги обедини најлуцидните парчиња музика на Макс Рихтер, Лудовико Еинауди и Јан Тирсен.

 

 

Многу опуштено, во минималистички манир, на софистициран начин и со современ израз пијанистката Иванова ја пренесе музиката на:

 

MAX RICHTER
-Andras
-Circles from the Rue Simon Crubellier
-The Family
-Departure
-From the Rue Villin
-H in New England
-Infra 3
-The Tartu Piano
-Written on the Sky

 

LUDOVICO EINAUDI
-Nuvole Nere
-Le Onde

 

YANN TIERSEN
-Comptine d’un autre ete: l’apres midi
-Comptine d’ete no. 1
-Le Banquet
-Porz Goret

 

Концертот беше дел од програмските активности за годинава на ЦК „Марко Цепенков“, а се одржа со запазување на сите мерки за заштита од корона вирусот.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи