Граѓаните и натаму не носат заштитни маски – регистрирани 333 прекршоци

Facebook
Twitter
Email
Print

 

Граѓаните и понатаму одбиваат да носат лична заштитна маска на лицето, поради што продолжуваат да се редат и кривичните пријави.

 

Министерството за внатрешни работи во последното деноноќие регистрира 333 прекршоци за прекршување на мерката за носење опрема за лична заштита.

 

МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со ковид-19. Носењето маска е задолжително во затворен простор, но и на отворено во услови кога не може да се одржува растојание од 2 метри од друго лице.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи