Се шират лажни покани од МВР до граѓани за наводна измама во банка

Facebook
Twitter
Email
Print

 

 

Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека до одредени граѓани и правни лица се шират лажни покани за истрага во име на МВР.

 

Информираат дека зад поканите стои измамник кој лажно се претставувал во име на МВР, односно во име на државниот секретар Магдалена Несторовска.

 

„Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при МВР презема мерки и активности за законско санкционирање на сторителот. Ги известуваме граѓаните дека Министерството за внатрешни работи не користи електронска пошта за испраќање на покани до граѓани во врска со спроведување на истраги, туку тие покани се испраќаат во хартиена форма, со соодветна процедура. Апелираме до граѓаните воопшто да не ги отворат овие електронски пораки#, стои во соопштението од МВР.

 

Од МВР апелираат до граѓаните да не наседнуваат на ваквите измами.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи