66 фотографии изложени на седмата традиционална изложба „Јордан Зазоски – Зазо“

 

 

Фото-кино клубот „Прилеп синоќа во ликовниот салон на прилепскиот Центар за култура „Марко Цепенков“ ја отвори седмата по ред клубска изложба на фотографии „Јордан Зазоски – Зазо“.

 

Изложбата е традиционална поставка. Пред прилепската јавност се изложени 66 фотографии на исто толку млади автори, членови на клубот. Поради заштита на присутните, изложбата беше отворена на платото пред Центарот, а публиката во ограничен број можеше да ги погледне фотографиите, а ќе има можност да ги види и наредните денови.

 

Претседателот на фото-кино клубот „Прилеп“, Сашо Попоски вели дека сé повеќе млади се интересират за фото и кино уметноста и низ годините голем број членови се запишале на некој од факултетите за аудио-визуелни уметности.

 

„Уште пред да почне пандемијата е подготвувана изложбата и фотографиите се одбрани од жири комисија. Клубот е реактивиран пред десеттина години, инаку има традиција од 45 години. Задоволство е што секоја година сé повеќе млади се интересираат за фото и кино техниката и Клубот прераснува во најдобрите во земјава. Многу наши членови се запишаа на факултетите за аудио-визулени уметности. Главна преокупација на Клубот е обуката на нови членови и да ги воведеме во уметноста на фотографијата и на филмот, да ги научиме уметнички да се изразуваат“, рече Попоски.

 

 

Сашко Бошкоски, фотограф и секретар на Клубот, се сеќава кога од двата клуба се реактивираше сегашниот, а неговата љубов спрема фотографијата и филмот се повеќе од 30 години.

 

„Во 1986 година беа два клуба: кино-клубот „Еделвајз“ и фото-клубот „Златоврв“. Токму во тој период е создаден Фото-кино клубот „Прилеп“. Јас сум член повеќе од 30 години. Буквално пораснав во Клубот, учетнички созревав. Пресудна беше љубовта кон фотографијата, кон филмот. Пандемијата не спречи, а имавме планови да направиме фестивал, бидејќи малку се во нашава земја. Голем е предизвикот и мотивацијата за да се создаде фотографијата, зашто секоја фотографија е историја. Секој доловен момент останува забележан и незаборавен. И уникатен, зашто секоја фотографија е различна, никогаш повторлив момент“, рече Бошкоски.

 

На 18 членови Клубот им даде називи – фотограф од втора и од трета класа, а Клубот останува со идејата да почне фестивал кој ќе има своја традиција.

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи